• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Vides objekti ar mākslinieciskiem risinājumiem un interesantiem vēstījumiem

Vai zini, kur Gulbenes novadā atrodas Dižakmeņu gulbji, Riteņu parks vai Goda kalns? Šoreiz aicinām doties nelielā izbraukumā – ceļojumā pa novadu, lai apskatītu neparastākos mūsu puses vides objektus.

Tie ir kā apliecinājums mūsu novadnieku domu lidojumam un meistarīgajām amata prasmēm. Kāds objekts tapis jau krietni sen, bet dažs – tikai pagājušajā gadā, tomēr katrs ir ar savu neparastu vizuālu un māksliniecisku risinājumu, ar savu stāstu, savu vēstījumu, ko nodot ikvienam, kas šo objektu apciemo un apskata. Dodies iepazīt cilvēka nebeidzamo radošumu!

Bet noteikti atceries par ierobežojumiem un drošības pasākumiem! Dodies apskatīt objektus divatā ar vēl kādu ceļa biedru vai ģimenes lokā! Pulcēšanās lielākās grupās ir aizliegta! Ievēro divu metru distanci!

Senajā Rijas kalnā Jaungulbenes pagastā izvietoti 14 unikāli vides objekti, kas atspoguļo latviešu darba tikumu.

“Goda kalns” latviešu darba tikumam

“Goda kalns” latviešu darba tikumam tika atklāts Novada svētku laikā Jaungulbenē 2016.gada vasarā. Vides objektus kā dāvanu Jaungulbenei sarūpējušas pārējās Gulbenes novada pagastu un pilsētas pārvaldes. Godā celti tādi darbarīki kā bišu strops, vērpjamais ratiņš, tītavas, vējdzirnavas, karote, spīļarkls, maltuve, āmurs un naglas, zāģis, suseklis, sprigulis un grābeklis, vārpstiņa un maizes lize. Katrs pašu pārvalžu izgatavotais darbarīks ir kā piedarījums mūsu novada darba tikumam un pārvalžu meistarīgajai izdomai, kopā veidojot fantastisku ansambli, kas arī turpmāk papildinās Jaungulbenes tēlu.

Autobusa pietura “Šķieneri”

Mozaīku uz pieturas sienas, kurā attēloti gulbji, veidojusi māksliniece Linda Riņķe, kopā ar Šķieneru iedzīvotājiem. Mākslas darbs ir dāvana Latvijai 100 gadu jubilejā.

Linda Riņķe ieguva galveno balvu Latvijas Sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras” kategorijā “Kultūrvieta 2018”.

Stāķu parks – Dabas viesistaba

Stradu pagasta Stāķu parkā projekta “Mākslu parkam” ietvaros atklāts jauns un unikāls vides objekts – Dabas viesistaba. To veidojusi māksliniece Linda Riņķe, amatnieks Arvis Rubenis, kopā ar domubiedriem un atbalstītājiem. Dabas viesistabā ir izvietots dīvāns, atpūtas krēsls un galds, uz kura var spēlēt šahu – tas viss veidots skaistā mozaīkas tehnikā.

Dabas viesistabas objekti veidoti no cilvēku ziedotām dažādu krāsu flīzēm un traukiem. Tur var ieraudzīt dažādu rakstu, formu un krāsu traukus, tasītes un podu vāciņus, arī sameklēt Sarkangalvīti un vilku. Tāpat arī eleganti izvietotie krāsainie flīžu gabaliņi jau ir pamanāmi tuvojoties parkam.

Projekta “Mākslu parkam” autore ir Alise Rubene-Dūne, kura startēja biedrības “Sateka” mazo projektu konkursā “Paaudze paaudzei!”. Gūstot atbalstu no biedrības, Gulbenes novada pašvaldības un Stradu pagasta pārvaldes, projekts tika realizēts 2019.gada jūlijā.

Litenes ritenis un riteņu parks

Foto: Linda Pastare

Jau izsenis par Litenes simbolu tiek dēvēts ritenis (no dziesmas “Uz Liteni, uz Liteni ar vecu koka riteni”), tādēļ tika nolemts, ka simbols – ritenis ir jāīsteno dzīvē. Litenes pagasta pārvalde izsludināja ideju konkursu par vides objektu – ritenis. Konkursā tika iesniegta 21 ideja. Žūrija izvērtēja iesniegtās idejas un atzina, ka visiem riteņiem ir kas kopējs un tas ir riteņa rats.

Objekts ir kā laika vēstnesis, kuru  uz adventes laiku rotā uguntiņas vai uz Lieldienām krāsainas lentes. Tas vēstī, ka riteņa rats griežas uz riņķi – tā griežas un viens aiz otra iet gadalaiki, mēneši, laiks… un līdz ar laiku mainās apkārtne un mēs.

Objektu izgatavoja litenietis Guntis Vaskis. Riteņa diametrs ir 3,80 metri un tas izgatavots no metāla.

2014.gada 5.jūlijā Litenē notika Gulbenes Novada svētki, šajos svētkos visi novada pagasti Litenei uzdāvināja vides objektus – riteņus. Pavisam riteņu parkā apskatāmi 13 dažādi riteņi. Riteņu parkā apmeklētāji var apskatīt, cik bagāta var būt cilvēku izdoma, izveidojot tik dažādus riteņus.

Saules pulkstenis

Saules pulkstenis – gulbis ir viens no akcijas “100 gulbji Latvijas simtgadei” vides objektiem.

Gulbenes saules pulkstenis atrodas starp Gulbenes novada valsts ģimnāzijas un Gulbenes sākumskolas ēkām. Tas pieder pie horizontālo pulksteņu klases – vissenāk zināmā saules pulksteņu veida, kuriem ir horizontāli novietota ciparnīca un slīps ēnas metējs (gnomons).

Tā kā Zemei ir slīpa rotācijas ass un orbīta ap Sauli nav ideāls aplis, gada ietvaros Saules diennakts garums periodiski nedaudz mainās – vasarā +/- 5 minūtes, bet ziemā +/- 15 minūtes pret mūsu joslas laiku.

Pulksteņa ciparnīca rāda vasaras laiku. Periodā no oktobra beigām līdz marta beigām pareiza laika iegūšanai jāatskaita viena stunda.

Lejasciema dižakmeņu gulbji

Lejasciemā 2017.gada 29.jūlijā tika atklāts jauns vides objekts “Lejasciema dižakmeņu gulbji”, kuri izvietoti Tirzas upes krastā – vietā, kur līdz pat 1962.gadam atradās tilts pār Tirzu. Dodoties apskatīt objektu, ņemiet līdzi kādu akmentiņu, lai papildinātu iesākto akmeņu krāvumu – kopu veidošanu!

Gosupes velns

Vietā, kur no Velēnas-Lizuma ceļa atdalās vecais ceļš, stāv lizumieša Viļa Zvaigznīša veidots Gosupes velns. Tas darināts kā savdabīgs “piemineklis” apkārtnes meliorācijas darbiem.

1953.gadā pieminekļa autors pusdienojis Gosupes krastos kopā ar ceļu būves kolēģiem un dzirdējis teiku par Gosupes velnu, kas sevišķi nav ieredzējis dzērājus – Gosupes velns gandrīz aizvilcis uz elli krogusbrāli Rudgalvju Krustiņu.

Kāds no kolēģiem Zvaigznītim ieteicis veidot velna skulptūru. Pirmā skulptūra tapa no māliem, tomēr tai bija īss mūžs. Domas par velna skulptūras iemūžināšanu akmenī radās pāris gadus vēlāk – 1955.gadā no meliorācijas laukakmeņiem tapis piemineklis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *