• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Tvaika lokomotīves „Ferdinands” inaugurācija

13.jūnijā plkst.14:00 pie Gulbenes dzelzceļa depo SIA „Gulbenes-Alūksnes bānītis” un Gulbenes novada dome aicina apmeklēt tvaika lokomotīves „Gr-319” vārda došanas svētkus. Lokomotīvei vārds jau ir izraudzīts – „Ferdinands” – par godu vācu grāfam un inženierim Ferdinandam Cepelīnam.

1951.gadā Vācijā ražotā šaursliežu tvaika lokomotīve „Ferdinands” uz Gulbeni atceļoja 2007.gadā no Lavasāres dzelzceļa muzeja Igaunijā, bet tās restaurācija uzsākta 2008.gadā.

„Restaurācijas darbi tika uzsākti pirms 6 gadiem. Tos veic SIA „Gulbenes-Alūksnes bānītis” darbinieki. Pašreizējā sadarbības līguma nosacījumi paredz, ka „Ferdinands” pie mums būs līdz 2018.gadam, kad to nodosim atpakaļ Lavasāres muzejam, bet atpakaļ saņemsim tvaika lokomotīvi „Kč-4-332” jeb „Marisu”, kuru mēs restaurējām 2005.gadā,” informē SIA „Gulbenes-Alūksnes bānītis” vadītājs Aldis Kreislers.

Mazbānīša entuziasts un nodibinājuma „Latvijas Industriālā mantojuma fonds” valdes priekšsēdētājs Andris Biedriņš stāsta, ka vārds „Ferdinandam” tika izraudzīts jau sen.

„Iepriekšējai tvaika lokomotīvei „Marisa”, kura bija mazāka, zaļa, piešķīrām Vecgulbenes muižas barona fon Volfa sievas vārdu. Taču „Ferdinands” ir lielāks, melns un masīvs. Tam noteikti vajadzēja dot nopietna vīrieša vārdu. Tā kā bijām aizsākuši Vecgulbenes muižas tēmu, tad nolēmām, ka šo lokomotīvi godāsim grāfa Ferdinanda Cepelīna vārdā,” stāsta A.Biedriņš.

Grāfs fon Cepelīns (1838.-1917.), konstruktors, uzņēmējs un dirižabļu ražošanas izveidotājs esot bijis vienmēr gaidīts viesis sievas brāļa Vecgulbenes muižā. Runā, ka viņa ražotais dirižablis lidojis arī virs Vecgulbenes muižas teritorijas.

Tvaika lokomotīves inaugurācijas svētkus apmeklēs arī vairāki ārzemju viesi no Lielbritānijas, Nīderlandes, Igaunijas un Lietuvas, kuri 14.jūnijā piedalīsies starptautiskā konferencē „Tūrisms un kultūrvēsturiskie dzelzceļi” par pieredzi kultūrvēsturisko dzelzceļu izmantošanā.

ferdi1

Foto:A.Biedriņš

Gunta Krevica,
sabiedrisko attiecību speciāliste

www.gulbene.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *