• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Svētku brīvdienās dodies izzinošos ceļojumos!

2020.gads jau tuvojas izskaņai. Lai kāds tas ir bijis, paņemsim no tā līdzi uz nākamo visu labāko, ko tas mums ir devis un mācījis. Tā noteikti ir būšana kopā ar saviem vistuvākajiem cilvēkiem, iespēja baudīt un iepazīt mūsu dzimtās zemes skaistumu un ļauties jauniem atklājumiem.
 
Arī svētku brīvdienu laikā aicinām tevi kopā ar saviem vistuvākajiem cilvēkiem doties nelielos izzinošos ceļojumos, apskatot interesantus Gulbenes novada dabas un vides objektus. Šeit atradīsi arī idejas, kas aizvedīs uz dažādām interesantām vietām ārpus ierastajiem tūrisma maršrutiem.
 
Noteikti atceries – saģērbies laikapstākļiem atbilstoši, paņem līdzi kādus našķus, karstu tēju vai arī pasūti ko gardu kādā no Gulbenes novada ēdināšanas uzņēmumiem līdzņemšanai (https://ej.uz/nemlidziedienu) un dodies ceļā! Ievēro valstī noteiktos drošības noteikumus!
 
Jaukas pastaigas varēsi baudīt dabas parkā “Augstie kalni” (GPS 57.230707, 26.427248), kas atrodas netālu no Velēnas, autoceļa Smiltene – Gulbene malā. Augsto kalnu meža masīvs ir 177 hektārus liels. To ir iecienījuši orientieristi, skrējēji, soļotāji, velosportisti, arī sēņotāji un ogotāji. Šeit varēsi pilnu krūti saelpoties svaigo un spirdzinošo meža gaisu, klausīties meža skaņās un sakārtot savas domas.
 
Vai zini, uz kuru dabas objektu Gulbenes novadā ved īpašas “Laimes kāpnes”, kurām katru pakāpienu rotā stāsti par laimi? Tas ir Sēravots Lejasciema pagastā Gaujas krastā (GPS 57.269143, 26.553900), skaistā ainaviskā vietā. Sēravots iztek no liela laukakmens apakšas. Pēc nostāstiem avota ūdens uzlabo veselību un ārstē slimības. Šeit varēsi baudīt Gaujas tuvumu, simtgadīgā meža varenību un sarīkot nelielu pikniku līdzās iekārtotajā atpūtas vietā.
 
Vēl kāds interesants dabas objekts, kas saistīts ar ūdeņiem, ir Rutkaviņu avoti Rankas pagastā (GPS 57.251172, 26.159391). Avoti izplūst no 25 metrus augstas Gaujas krasta nogāzes un saplūst divos strautos. Pie šī aizsargājamā dabas objekta ir izveidots skatu laukums un ugunskura vieta. Leģenda vēsta, ka šajā vietā Gaujas krastā reiz bijusi tikšanās vieta kādai skaistai vietējai meitenei Rutai un Tālivalža dēlam Rameķim. Šeit abi solījuši mūžīgu mīlestību, taču kādā dienā Ruta nesagaidīja savu mīlētāju. Rutas asaras pārvērtās strautā, ko vietējie iedzīvotāji nosauca par Rutkaviņu avotiem.
 
Estētisku baudījumu un pozitīvas emocijas gūsi, ja apmeklēsi Rankas muižu, kas arī ziemas sezonā sestdienās un svētdienās aicina ciemos uz pastaigām ainaviskajā muižas parkā (GPS 57.208004, 26.189185). Parkā ir ierīkota ērta celiņu un taku sistēma, atpūtas vietas ar soliem un galdiņiem. Varēsi priecāties arī par muižas ēku atdzimšanu un baudīt tīru un sakoptu vidi.
 
Interesanta vieta pastaigām ir Jaungulbenes muižas parks, kas joprojām glabā vērtīgas vēstures liecības par aizgājušajiem laikiem un pārsteidz ar dažādām arhitektūras mazajām formām un tēlnieciskiem darinājumiem. Viena no īpatnējām būvēm muižas kompleksa teritorijā ir Velna vārti (GPS57.05926, 26.60084) ar mākslīgajām pilsdrupām, kas kādreiz bija obligāta prasība angļu stila parkiem. Dodies un izpēti, cik daudz un kādi apskates objekti ir saglabājušies parka teritorijā!
 
Īpaša vieta Jaungulbenē ir Goda kalns (GPS 57.065300, 26.597568) ar 14 unikāliem vides objektiem, kas atspoguļo latviešu darba tikumu. Šeit atradīsi arklu, vērpjamo ratiņu, spriguli un grābekli, vārpstiņu, maizes lizi un citus nozīmīgus darba rīkus. Šobrīd senais Rijas kalns, kur atrodas šie vides objekti, ir saposts svētkiem un greznots ar gaismiņu virtenēm. Ieplāno šī objekta apskati vakara stundā un varēsi baudīt īpašu noskaņu!
 
Vai esi kādreiz bijis pie lielākā Gulbenes novada akmens? Tas ir Plēķu dižakmens Galgauskas pagastā Tirzas upes labā krasta sāngravā (GPS 57.20131, 26.58235). Šī akmens virszemes tilpums ir 30 kubikmetri, savukārt apkārtmērs – 14 metri. Dodies apskatīt šo iespaidīgo akmeni, kas ir starp 30 lielākajiem Latvijas dižakmeņiem!
 

Vieta, kas vilina daudzus interesentus, ir pamestā Galgauskas Svētā Jāņa Kristītāja pareizticīgo baznīca, kas atrodas meža vidū Galgauskas pagastā (GPS 57.19275, 26.5549). Lai arī pamesta un pamatīgi laika zoba sabojāta, tā joprojām saista ar savu arhitektūru un glabā stāstus par pagātnes notikumiem. Baznīca celta 1860.gadā, bet kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem ir pamesta. Iekštelpas ir izdemolētas, saglabājušās altāra daļas margas, sienu gleznojums virs ieejas un krāšņu atliekas. Mežmalā aiz baznīcas atrodas baronu Mengdenu dzimtas kapi, kuros apglabāti divi baroni un divas baroneses. Kapi apmēram pirms 10 gadiem tika izlaupīti.
 
Ja esi īsts dabas draugs un pētnieks, ieplāno došanos uz dabas liegumu “Pededzes lejtece” Litenes pagastā. Tā ir unikāla vieta mūsu novadā. Šeit nesteidzīgi līkumo Pededze, ir vairākus simtus gadus veci ozoli un to audzes, parkveida pļavas. Te varēsi baudīt dabas spēka varenību un skaistumu, iepazīt unikālas dabas ekosistēmas. Lieguma teritorijā atrodas arī saimniecība SIA “Sita Nature Park” (GPS 57.143354, 26.984777). Saimniecības teritorijā apmeklētāju ērtībai ir ierīkoti skatu torņi, turpat iežogotā teritorijā mīt staltbrieži un dambrieži.
 
Arī dabas liegumā “Sitas un Pededzes paliene” varēsi baudīt dabas bagātības. Liegums izveidots uz Pededzes upes un tās pietekām, un ietver daļu no upju ielejām, lai saglabātu palieņu pļavas un parkveida pļavas, kā arī retas augu un dzīvnieku sugas. Sitas un Pededzes ielejās, iespējams, tev izdosies manīt savvaļas zirgus, kā arī ‘Hailander’ šķirnes liellopus, kas pieder zemnieku saimniecībai “Sopuļi” (GPS 57.167781, 26.980448).
 
Interesants apskates objekts Litenes pusē ir dzelzs tilts pār Pededzi (GPS 57.176928, 27.028652), kas atrodas uz slēgtās dzelzceļa līnijas Ieriķi – Gulbene – Vecumi jeb tagad – “zaļā dzelzceļa” maršrutā. Tiltam nupat ir atjaunots grīdas segums un uzstādītas margas, pa to ir droši pārvietoties gan kājām, gan ar velosipēdu. Tilta pakājē ir labiekārtota atpūtas vieta ar ugunskura vietu un nojumi, kur patverties no lietus un vēja.
 
Romantiskā pastaigā varēsi doties, ja apmeklēsi Stāmerienas pili (GPS 57.216427, 26.900121). Pati pils šobrīd apmeklētājiem ir slēgta, taču dodies pastaigā pa pils parku, baudi skaisto fona mūziku, priecājies par pils majestātiskumu, tās burvīgi izrotāto egli, Mīlestības ozoliem un vakara stundās noskaties multimediālo stāstu par baronu fon Volfu dzimtu.
 
Ziemassvētku noskaņu stāstus šobrīd stāsta Gulbenes pilsētas parki – gan Gulbīšu parks, gan centrālais skvērs, gan arī Spārītes parks. Izstaigā parku celiņus un vēro, kā spožās gaismiņas rada patīkamu svētku noskaņu. Šis ir laiks, kad gaisma uzvar tumsu. Lai ikvienam šis ir patīkamiem brīžiem, skaistām emocijām, cerībām un labām domām piepildīts laiks!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *