• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Stāmerienas pilī šovasar dzīvo tekstils

Ikviens interesents, apmeklējot Stāmerienas pili, tiek aicināts baudīt arī tekstilmākslas darbu izstādes pils telpās. Izstādes pilī būs skatāmas līdz pat šīgada oktobrim.

Stāmerienas pils pirmā un otrā stāva telpas ieguvušas rotu – Laimas Bakānes tekstilkolāžas un pērļotus tīmekļošanas darbus izstādē “Sapnis par pili”. Speciāli pils izstādei iecerēti 18 darbi, kas radīti neparastā tehnikā, veidojot zīmējumu uz tīmekļota materiāla ar daudzu pērļotu fragmentu aplikācijām un izšuvumiem. Pēc izstādes iekārtotājas Ineses Jakobi ieteikuma izstāde papildināta ar agrāk tapušiem tērpiem, aizkariem un tīmekļošanas dekoriem.

L.Bakāne tekstildarbus veido no 2012.gada, kad sāka apmeklēt Madonas tēlotājmākslas studiju un apgūt gleznošanas pamatus skolotājas Līgas Kalniņas vadībā. L.Bakāne ieguvusi masu pasākumu režisores, augstākās kvalifikācijas kultūras darbinieces izglītību Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatorijā 1975.gadā, bet darba gaitas sāka Gulbenē, vadot pagastu tautas namus (1970-1977) un 21 gadu līdz 1998.gadam rajona/pilsētas bibliotēku. Laima piedalījās Latvijas Piļu un muižu asociācijas dibināšanā un 10 gadus (līdz 2010.gadam) strādāja par tās izpilddirektori.

Iesaistoties Imanta Ziedoņa Latvijas Kultūras fonda darbā ar Gulbenes kopu, L.Bakāne organizēja pirmos ziedojumu vākumus Stāmerienas pareizticīgo baznīcai, rosinot tās atdzimšanu, kas gan notika vēlāk un jau ar lielāku vērienu.

Savukārt pils augstāko stāvu rotā Ineses Jakobi izstāde “LOGI LOGI LOGI”. Tas ir skatījums uz logiem kā simbolu, kā iztēli rosinošu stāstu. Māksliniece izstrādājusi savu tekstila kolāžas tehniku, radot daļēji caurspīdīgus darbus, skatāmus no abām pusēm.

I.Jakobi dzimusi Rīgā, pēc mācībām Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Tekstilmākslas nodaļā un Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļā 1975.gadā, devās strādāt uz Madonas Bērnu mākslas skolu – tagad tā nes Jāņa Simsona vārdu, 30 gadus Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā organizēja un iekārtoja mākslas izstādes. 2003.gadā ieguva maģistra grādu vizuāli plastiskajā mākslā. Ir Latvijas Mākslinieku savienības un Tekstilmākslas asociācijas biedre.

I.Jakobi lietišķās mākslas izstādēs piedalās kopš 1969.gada, bet personālizstādes veido kopš 1982.gada. Darbi bijuši grupu izstādēs daudzās valstīs Eiropā un Kanādā, daļa glabājas muzeju un privātās kolekcijās. Māksliniece ir Gulbenes novada Dzimtsarakstu nodaļas lielā sienas dekora, kas tapa 1985.gadā, autore.

Izstāžu atklāšana un tikšanās ar māksliniecēm paredzēta 10.jūlijā plkst. 17:00.

Stāmerienas pils telpas, ekspozīcijas un izstādes ir apskatāmas sestdienās no plkst.10:00 līdz 20:00, svētdienās no plkst.10:00 līdz 17:00, bet no otrdienas līdz piektdienai no plkst.10:00 līdz 18:00.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *