• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja atklātā krājumu glabātuve “Klēts”

Tautsaimniecības ekspozīcija, izstāžu telpa, atklātā krājumu glabātuve “Klēts”. Aplūkojama pastāvīgā ekspozīcija “Tautsaimniecība”.

Dažādas aktivitātes jaunlaulātajiem, skolēniem, amatniekiem un citiem interesentiem.

Vecgulbenes muižas klēts celta 19.gadsimta 2.pusē kā labības uzglabāšanas ēka – magazīna. Tajā glabāja Vecgulbenes pagasta zemnieku labības rezervi – nodrošinājumu neražas gadiem un citām nelaimēm. 20.gadsimtā pēc agrārās reformas, ēka tiek izmantota kā noliktava dažādām saimnieciskām vajadzībām (armija, kolhozs utt.). No 1982.gada klēts ir Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja atklātā krājuma glabātava.

2006.gadā realizēts projekts „Gulbenes pilsētas Gulbenes vēstures un mākslas muzeja krājuma glabātavas – Vecgulbenes muižas klēts – remonts, renovācija”, veicot atklātās krājuma glabātavas jumta seguma nomaiņu uz māla kārniņiem un bēniņu siltināšanu un apšūšanu ar koka dēlīšiem.

2009.gadā veikta atklātās krājuma glabātavas „Klēts” renovācija, lai sabiedrībai kļūtu pieejamāks muzeja krājums. Ēkā uzstādīti plaukti, ielikta grīda un logi, ierīkota apgaismes un ugunsdrošības sistēma.

2015.gada maijā īstenots projekts „Vecgulbenes muižas klēts – lauku mantojuma glabātāja”.
Ēkā ir veikti renovācijas darbi, ierīkojot apkures un ventilācijas sistēmu, sanitāro mezglu. Uzstādīta mikroklimata uzturēšanas iekārta un veikti ēkas apkārtnes labiekārtošanas darbi, tai skaitā ierīkots āra apgaismojums un atpūtas zona.

Izgatavota rokas dzirnavu replika un restaurēti 4 metāla darba rīki, kuri tikuši plaši izmantoti meža darbos, un trūkstošās detaļas virvju vijamajam ratam un vijamajam aparātam. Atklātajā krājuma glabātavā izvietota tiešas skaņas audio sistēma, kas rada konkrētas skaņas atbilstoši ekspozīcijas tematikai, radot sajūtu muzeju.
Veikta atklātās krājuma glabātavas jumta konstrukciju renovācija, nepieciešamajās vietās protezējot koka daļas. Jumta plakņu iekšējā virsmā izveidots dēļu klājs, lai otrā stāva līmenī būtu iespējams eksponēt muzeja krājumu.

Projekts „Vecgulbenes muižas klēts – lauku mantojuma glabātāja” veicinājis lauku kultūrvēsturiskā mantojuma uzglabāšanas un eksponēšanas kvalitāti un izmantošanu muzejpedagoģisko programmu realizācijā.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja atklātajā krājuma glabātavā Vecgulbenes muižas klētī apmeklētājiem pieejamas vairāk nekā 1300 vienības.

Pirmdiena: slēgts
Otrdiena – Piektdiena: 10:00 – 17:00
Sestdiena: 10:00 – 14:00,
Svētdienās: 10:00 – 14:00 (no 15.maija līdz 15.septembrim)
Apmeklētājiem, lai iepazītos ar krājumu:
darbdienās: 8:00 – 17:00 (iepriekš saskaņojot).

1982.gads. A.Zača foto. 2015.gads 1 2015.gads 2