• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Stāmerienas pils

Ņemot vērā valstī noteiktos drošības pasākumus, Stāmerienas pils apmeklētājiem ir slēgta! Aicinām baudīt pastaigas pils parkā!

 

Pils celta 1830. gados, taču 1905.gada revolūcijai sākoties, Stāmeriena bija nozīmīgs nemiernieku centrs, un šo cīņu laikā revolucionāri pili nodedzināja. Tā tika atjaunota 1908.gadā, iegūstot jaunu izskatu – pārbūvēšanas darbu rezultātā, pils ieguva neoklasicisma un jūgendstila iezīmes. 1930. gados Stāmerienas pilī dzīvojis pasaulslavenais itāļu rakstnieks, romāna
“Gepards” autors Džuzepe Tomazi di Lampeduza, kas bija precējies ar baronesi Aleksandru fon Volfu. Par Stāmerienas pils pēdējo īpašnieku kļuva Aleksandras fon Volfas pirmais vīrs barons Andrejs Pilars fon Pilhau. 1930. gadu beigās īpašnieki bija spiesti pamest dzimteni, 2. pasaules kara laikā ēka tika izmantota armijas vajadzībām, no 1945. līdz 1965. gadam ēkā atradās lauksaimniecības tehnikums, vēlāk – padomju saimniecības “Stāmeriena” kantoris un ciema padomes izpildkomiteja. Kopš 2016.gada pils pieejama apmeklētājiem.

Stāmerienas pili ieskauj gan ainavu stila parks, gan ezeri: no rietumiem – Stāmerienas, no ziemeļrietumiem – Pogas. Abus ezerus savieno kanāls, kas tek cauri pils parkam. Parka lepnums ir Mīlestības ozoli, par kuriem izveidojusies leģenda: pils dārznieks iemīlējies barona meitā, bet meita bija apsolīta citam baronam. Meitas kāzu dienā dārznieks iestādījis divus ozolus un savijis tos kopā. Tie turpina augt vēl šobaltdien.

Gulbenes novada pašvaldība pēdējo divu gadu laikā ir veikusi atjaunošanas un restaurācijas darbus Stāmerienas pils fasādei, jumtam un logiem. Renovācijas laikā atjaunota astoņu šķautņu stikla piramīda jumtā virs galvenajām pils kāpnēm. Ir izveidota arī multimediāla ekspozīcija par Volfu dzimtu un lielformāta fotoizstāde par pils vēsturi. Kopš 2019.gada 30.novembra pils atkal  ir atvērta apmeklētājiem.

Multimediālo ekspozīciju var vērot katru dienu noteiktos laikos: plkst. 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 un 22:00.

Pilī atrodas tūrisma informācijas centrs, kas piedāvā:

  • Gida pakalpojumus;
  • Informāciju par atpūtas iespējām Gulbenes novadā un citviet Latvijā;
  • Suvenīru tirdzniecību;
  • Ekskursiju maršrutu plānošanu un izveidi;
  • Dažādus izglītojošus un atpūtas pasākumus.

Ieejas maksa pilī:

Pieaugušajiem: 3,00 Eur

Skolēniem, studentiem, senioriem, personām ar invaliditāti: 2,00 Eur

Pirmdiena: brīvdiena
Otrdiena–Piektdiena: 10:00–16:00
Sestdiena: 10:00–17:00
Svētdiena: 10:00–17:00