• Latviešu valoda
 • Русский
 • English
 • Eesti
 • Deutsch

Stāmerienas pils

Stāmerienas pils apmeklētājus pieņem “zaļajā” drošības līmenī – apmeklētājiem nepieciešams uzrādīt derīgu vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikātu.

Pils celta 1830. gados, taču 1905.gada revolūcijai sākoties, Stāmeriena bija nozīmīgs nemiernieku centrs, un šo cīņu laikā revolucionāri pili nodedzināja. Tā tika atjaunota 1908.gadā, iegūstot jaunu izskatu – pārbūvēšanas darbu rezultātā, pils ieguva neoklasicisma un jūgendstila iezīmes. 1930. gados Stāmerienas pilī dzīvojis pasaulslavenais itāļu rakstnieks, romāna
“Gepards” autors Džuzepe Tomazi di Lampeduza, kas bija precējies ar baronesi Aleksandru fon Volfu. Par Stāmerienas pils pēdējo īpašnieku kļuva Aleksandras fon Volfas pirmais vīrs barons Andrejs Pilars fon Pilhau. 1930. gadu beigās īpašnieki bija spiesti pamest dzimteni, 2. pasaules kara laikā ēka tika izmantota armijas vajadzībām, no 1945. līdz 1965. gadam ēkā atradās lauksaimniecības tehnikums, vēlāk – padomju saimniecības “Stāmeriena” kantoris un ciema padomes izpildkomiteja. Kopš 2016.gada pils pieejama apmeklētājiem.

Stāmerienas pili ieskauj gan ainavu stila parks, gan ezeri: no rietumiem – Stāmerienas, no ziemeļrietumiem – Pogas. Abus ezerus savieno kanāls, kas tek cauri pils parkam. Parka lepnums ir Mīlestības ozoli, par kuriem izveidojusies leģenda: pils dārznieks iemīlējies barona meitā, bet meita bija apsolīta citam baronam. Meitas kāzu dienā dārznieks iestādījis divus ozolus un savijis tos kopā. Tie turpina augt vēl šobaltdien.

Gulbenes novada pašvaldība ir veikusi atjaunošanas un restaurācijas darbus Stāmerienas pils fasādei, jumtam un logiem. Renovācijas laikā atjaunota astoņu šķautņu stikla piramīda jumtā virs galvenajām pils kāpnēm. Kopš 2019.gada 30.novembra pils atkal  ir atvērta apmeklētājiem.

Pilī atrodas tūrisma informācijas centrs, kas piedāvā:

 • Gida pakalpojumus;
 • Informāciju par atpūtas iespējām Gulbenes novadā un citviet Latvijā;
 • Suvenīru tirdzniecību;
 • Ekskursiju maršrutu plānošanu un izveidi;
 • Dažādus izglītojošus un atpūtas pasākumus.

 

Plkst.18:00, 19:00, 20:00, 21:00 uz Stāmerienas pils ziemeļu fasādes bez maksas vērojama multimediālā ekspozīcija “Stāmerienas pils stāsts. Volfu dzimtas dzīves romantika”. 

 

Ieejas maksa pilī:

Pieaugušajiem: 3,00 Eur

Skolēniem, studentiem, senioriem, personām ar invaliditāti: 2,00 Eur

No 11. oktobra, ievērojot valdības noteiktās prasības Covid-19 izplatības ierobežošanai (Ministru kabineta noteikumi Nr. 662), Stāmerienas pilī pakalpojumi tiek sniegti epidemioloģiski drošā vidē. Ieeja tikai apmeklētājiem ar sadarbspējīgiem Covid-19 sertifikātiem.

Epidemioloģiski daļēji drošā vidē bērni līdz 12 gadu vecumam var piedalīties pakalpojuma saņemšanā vai pasākumā bez sadarbspējīga sertifikāta tādas pilngadīgas personas pavadībā, kura ir pilnībā vakcinēta vai pārslimojusi Covid-19, savukārt bērni no 12 gadu vecuma uzrāda testēšanas sertifikātu vai laboratorijas izziņu par pēdējo 72 stundu laikā veikta skrīninga testa negatīvu rezultātu (Ministru kabineta noteikumi Nr. 662. 31. punkts)

Pirms apmeklējuma jāņem vērā:

 1. Pie kases jāuzrāda sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts un personu apliecinošs dokuments;
 2. Netiek pieļauta personu ar elpceļu infekcijas slimību pazīmēm klātbūtne pils teritorijā, kā arī personu, kurām noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija;
 3. Ja personai ir infekcijas slimības pazīmes (drudzis, klepus, elpas trūkums), pils darbiniekiem ir tiesības apmeklētāju neielaist/lūgt pamest pils teritoriju;
 4. Ievērot higiēnas prasības un dezinficēt rokas tam paredzētajās vietās;
 5. Obligāti jālieto sejas maska;
 6. Jāievēro 2 metru distanci no pārējiem apmeklētajiem;
 7. Nav pieļaujama drūzmēšanās.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 622: https://likumi.lv/ta/id/326513-epidemiologiskas-drosibas-pasakumi-covid-19-infekcijas-izplatibas-ierobezosanai

Vecstāmeriena, Stāmerienas pagasts, Gulbenes novads
stamerienaspils@gulbene.lv www.stamerienaspils.eu +371 25755784
Pirmdiena: brīvdiena
Otrdiena–Piektdiena: 10:00–16:00
Sestdienas, svētdiena: 10:00–17:00