• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Pastaiga pa Tirzu

Lejupielādēt PDF

Tirzas pagastu raksturo skaistas ainavas – dabas krāšņumu iespējams vērot no jebkura pakalna, kas mijas ar līdzenumiem. Pagastu gan sadala, gan apvieno Tirzas upe, kas tam devusi savu vārdu.

Pagasts saista ar savu bagāto kultūrvēsturi – šeit meklējamas daudzu ievērojamu Latvijas mākslinieku, rakstnieku, teologu un politiķu dzimtu saknes. Tirzā dzimuši un dzīvojuši: rakstnieki Andrievs un Aīda Niedras, dzejnieces Tirzmaliete (M.Dzelzkalne) un Elza Ķezbere, operdziedātājs un rakstnieks Mariss Vētra, gleznotājs Ludolfs Liberts, teoloģijas profesors Voldemārs Maldonis, bibliogrāfs Jānis Misiņš un grafiķis-akvarelists Pauls Kalējs-Duškins.

Pastaigas laikā varēsi izbaudīt nelielā ciema šarmu – izpētīt arhitektūru, izzināt kultūrvēsturisko mantojumu un novērtēt apkārtējo ainavu skaistumu.

Maršruta sākuma un beigu punkts: Tirzas pamatskola (šeit var atstāt automašīnu) (koordinātas: 57.14445, 26.39485)

Maršruta garums: 7 kilometri

Ceļa segums: lielākoties asfaltēts, vietām – zemes ceļš

Grūtības pakāpe: viegli

Ja vidējais iešanas ātrums ir 5 km/h, maršrutu var veikt apmēram pusotrā stundā.

Maršruts detalizēti aplūkojams, spiežot uz kartes attēla:

 

Maršruta gpx failu savā navigācijas ierīcē ielādējiet šeit!

Pa ceļam no Tirzas pamatskolas uz Kancēna kapsētu, aicinām vērot apkārtnes ainavas!

Tirzas Kancēna kapos (57.13421, 26.42965) iespējams apskatīt – pieminekli Brīvības cīņās kritušajiem Tirzas draudzes locekļiem, dzejnieces Tirzmalietes kapa vietu, neparastu piemiņas zīmi – eņģeli, Jāņa Misiņa dzimtas kapu, mākslinieka Paula Duškina kapa vietu un pieminekli.

Kad pieminekļi un ievērojamo mākslinieku piemiņas vietas apskatītas – dodies uz estrādes pusi, kur varēsi atpūsties un iedzert kādu malku ūdens no avota, kas atrodas netālu no estrādes (57.13831, 26.43249).

Tālākais ceļš ved gar vēsturiskā centra apbūvi. Aicinām iegriezties vietējā veikaliņā un nopirkt kaut ko gardu! Veikala priekštelpā būs iespēja apskatīt vēsturiskās fotogrāfijas un salīdzināt – kā gadu gaitā ir mainījies veikala izskats.  (57.140316, 26.431748).

Turpat netālu, kalna galā atrodas Tirzas Evaņģēliski luteriskā baznīca – vecākais dievnams Gulbenes novadā. Uzkāpjot kalnā, pie baznīcas varēsi apskatīt Ceimernu dzimtas kapliču, virs kuras ieejas durvīm ir iemūrēts cilnis ar Ceimernu dzimtas ģerboni (57.1436, 26.43347). Pēc tam noteikti pakavējies Novadnieku birzī, kur izvietotas arī tēlnieka Induļa Rankas skulptūras (57.14108, 26.42498).

Kad maršruts lēnām tuvojas nobeigumam, pa ceļam uz pamatskolu vēl izpēti kādreizējā Tirzas–Velēnas lauksaimniecības biedrības nama ēku (57.13998, 26.41332). Šeit mūsdienās atrodas pagasta padome, kultūras nams un citas iestādes. Un tad jau vēl neliels ceļa gabaliņš, ko soļot, un tepat arī maršruta galapunkts!