• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Gulbenes Evaņģēliski luteriskā baznīca

Šī vieta senās upes Krustalīces ielokā uzskatāma par Gulbenes vēsturisko centru.

19.gadsimta sākumā lemts šajā vietā celt Dievnamu. Divdesmit gadus tam krāti draudzes ziedojumi un 1838.gadā uzsākta baznīcas celtniecība, kura 1843.gada 11.jūlijā svinīgi iesvētīta.1944.gada Lieldienās, vācu armijai atkāpjoties, ticis uzspridzināts tornis, tam gāžoties, gājušas bojā vitrāžas logos, ērģeles, sagruvusi baznīca, bojāta altāra daļa. Nozudusi altārglezna. Pēc kara mācītāja Edgara Jundža vadībā Dievnams atjaunots un 1950.gadā atkal atsākušies regulāri dievkalpojumi.

No Atmodas gadiem sākti vērienīgi baznīcas atjaunošanas darbi. Pēc 2000.gada no Zviedrijas atvestas ērģeles. 2013.gadā atjaunotas abas altāra eņģeļu skulptūras un altāris atguvis sākotnējo izskatu.

Gulbenes Ev. luteriskai baznīcai līdzās atrodas piemineklis Mārtiņam Luteram – Reformācijas Tēvam. Draudze to uzstādījusi 1883.gadā, reformatora 400. jubilejā. Šāds piemineklis Mārtiņam Luteram ir vienīgais Baltijā. Savukārt Gulbenē šī ir vienīgā liecība par 19.gadsimta otrās puses tēlniecības mākslu, kādu tā laika gulbenieši varēja baudīt skulptūrām bagātajos un izcili koptajos Vecgulbenes muižas parkos.

Pie Dievnama novietoti informācijas stendi par baznīckalna  vēsturi. Baznīcas dārzā iespējams atpūsties uz atjaunotajiem – gadsimtu vecajiem soliņiem, ar seno meistaru radītu ērtību – pārvietojamu atzveltni. Ir uzsākta vērienīga baznīcas torņa atjaunošanas akcija.

 DIEVKALPOJUMI NOTIEK KATRU SVĒTDIENU LIELAJĀ ZĀLĒ PLKST. 10:00.