• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Notiek Atvērto durvju dienas Gulbenes novada pilīs un muižās

Pagājušajā nedēļā, 24. un 25.maijā, notika Atvērto durvju dienas pilīs un muižās, kas tika organizētas Latvijas Piļu un muižu asociācijas un Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācijas rīkota konkursa “Mans biznesa plāns Latvijas pilij un muižai” ietvaros. Savas durvis vēra vaļā Litenes, Beļavas, Lizuma muižas, kā arī Stāmerienas pils, un apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar mūsdienīgām profesijām, iepazīt pils un muižas darbību no cita skatupunkta un piedalīties dažādās aktivitātēs.

Gulbenes novadā savas durvis vēra vaļā Litenes muiža, kurā bija iespēja iejusties akmeņkaļa profesijā. Liela intereses bija bērniem un jauniešiem, kas ar aizrautību vēroja, kā zemē atrasts akmens kļuva par rotaslietu. Ekskursijās pa muižas teritoriju varēja apskatīt gan koka, gan mūra ēkas, kas ir saglabājušās līdz mūsdienām un uzzināt par to, kā tās joprojām tiek izmantotas dažādām vajadzībām.

 

Ierodoties Beļavas muižā, apmeklētājus sagaidīja Magdalēna Elizabete fon Hallarte, kas iepazīstināja ar muižas vēsturi un apkārtnē esošajiem objektiem, kā arī muižas ēkā esošajiem priekšmetiem, kuri ir saglabājušies līdz mūsdienām. Apmeklētāji varēja izbaudīt tējas dzeršanu muižas zālē, baudot saulaino skatu pa logu un klausoties klasisko mūziku. Beļavas muižā varēja iepazīt pavāra profesiju, un to palīdzēja muižas pavāre, kas cienāja ar tā laika baroneses iemīļotiem ēdieniem.

Lizuma muižas apmeklētāji varēja iepazīt lietveža profesiju un rakstīt ar spalvu un tinti. Kā atzina paši apmeklētāji, ka “tas neesot bijis tik viegli. Tagad arī saprotot, kādēļ rokraksti pirms vairākiem desmitiem gadu ir bijuši tik skaisti – rakstīšana ar spalvu un tinti notiek ļoti lēnu”. Gida pavadībā notika ekskursijas pa pils torni, iepazīstot muižas un pagasta vēsturi, kā arī skolas un novadnieku dzīves gaitas cauri dažādiem gadsimtiem.

 

Savukārt Stāmerienas pilī varēja sajust kāzu atmosfēru, un iejusties kāzu organizatora profesijā. Pils bija rotāta ziedos un, skanot kāzu mūzikai, apmeklētāji pildīja dažādus uzdevumus un iesaistījās diskusijās par kāzu organizēšanas procesu, ko vadīja Edijs Frīdenbergs. Papildus apmeklētāji varēja iesaistīties aktivitātes pils dārzā, pildot sagatavotos foto uzdevumus, kā arī gida pavadībā notika ekskursijas pa pili, uzzinot par tās vēsturi.

 

Atvērto durvju dienu laikā Litenes, Lizuma, Beļavas muižas, kā arī Stāmerienas pili apmeklēja vairāk nekā 370 cilvēki gan no Gulbenes, gan citiem novadiem. Vēlamies teikt paldies pils un muižu pārstāvjiem, pagastu pārvaldes vadītājiem un visiem iesaistītajiem cilvēkiem, kas palīdzēja organizēt Atvērto durvju dienas pilīs un muižās Gulbenes novadā, dodot iespēju apmeklētājiem iepazīt mūsu kultūrvēsturisko mantojumu no cita skatupunkta.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *