• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Ejam mežā!

Daba sāk mosties, tādēļ aicinām – ejam dabā un baudām mežu! Turpinot tematisko pasākumu ciklu, aprīli veltām meža tematikai un dažādām ar mežiem, parkiem saistītām aktivitātēm.

3.aprīlī plkst. 10:00 aicinām doties vērot putnus Spārītes un Emzes parkā kopā ar ornitologu Elviju Kantānu.
8.aprīlī plkst. 18:00 notiks putnu būrīšu izvietošana Emzes parkā ar pārgājiena elementiem.
9.aprīlī Druvienas latviskās dzīvesziņas centrs aicina uz putnu būrīšu un bērzu sulu šampanieša izgatavošanas meistarklasēm.
30.aprīlī ikviens aicināts piedalīties Lielajā talkā, talkas vietas meklē www.talkas.lv
Aprīlī izmanto iespēju nakšņot atpūtas namiņos – ” Namiņš mežā” un “Paparde&Zīle” ar atlaidi, nosaucot kodu ‘mežs’.
 

Pastaiga, piedzīvojums un izaicinājums Kaļņa mežos

Esam sagatavojuši arī kādu jaunumu – trīs dažādu garumu un grūtības pakāpes pastaigu/ pārgājienu maršrutus Kaļņa ezera apkārtnē.

Kaļņa ezers atrodas Gulbenes novada Stradu un Litenes pagasta teritorijā, dalām to arī ar kaimiņiem – Balvu novada Rugāju pagastu. Tā platība ir 1,2 hektāri, vidējais dziļums – 1,8 metri, bet maksimālais – 4,9 metri.

Gan Kaļņa ezeru, gan Lazdaga ezeru, kas atrodas turpat netālu, ir iecienījuši makšķernieki, ogotāji un sēņotāji. Ezera apkārtnes meži un pauguri ir burvīga vieta gan veselīgai pastaigai, gan sportiskam skrējienam, gan izaicinošam pārgājienam. Ezera apkārtnē ir gan skaisti priežu sili, egļu meži, jauktu koku meži, gan arī purvainas vietas, kur pārvietošanās vietām varētu būt pietiekami sarežģīta, tādēļ noteikti parūpējies par ūdensnecaurlaidīgiem apaviem un atbilstošu apģērbu, ņemot vērā arī to, ka mežā vēl joprojām vietām nav nokusis sniegs.

Ezera tuvumā ir divas atpūtas vietas, kur varēsi atvilkt elpu un sarīkot pikniku. Koordinātas:

  • GPS 102883, 26.980596,
  • GPS 57.098607, 26.976197.

Visu trīs maršrutu sākumpunkts ir pie atpūtas vietas jeb laivu ielaišanas vietas (GPS 57.102883, 26.980596). Maršruti šobrīd pieejami digitālā veidā. Pagaidām tie dabā nav marķēti, bet to ir plānots tuvākajā laikā darīt.

Maršruti pieejami šeit: GOOGLE KARTE , aplikācijā “Wikiloc” vai lejupielādējot katra maršruta GPX failu.

Ņem vērā, ka gar Kaļņa ezeru virzās arī garo pārgājienu maršruts “Ezertaka”, kas ir marķēts arī dabā. Šo projektu īstenojusi Latgales Tūrisma asociācija. “Ezertaka” astotnieka formā pārklāj gandrīz visu Latgales reģionu un kopumā veido ap 1070 km garu maršrutu. “Ezertakas” maršrutu meklē www.latgale.travel/ezertaka 

Pastaiga

Maršruta garums – apmēram 3 km.

Grūtības pakāpe – viegls.

Lejupielādē GPX failu

Maršruts lielākoties virzās gan pa meža ceļiem, gan pa iestaigātām un neiestaigātām meža takām. Šis maršruts ir piemērots ģimenēm ar bērniem. Ja pastaigu vēlies padarīt vēl interesantāku un neierastāku, tās laikā atver “LVM GEO” aplikāciju, kur šajā apkārtnē kartē ir iezīmēts olimpiskais pārgājiens (tapis AS “Latvijas Valsts meži”, sadarbojoties ar Latvijas Olimpisko komiteju), kas papildināts ar dažādiem sportiskiem un izglītojošiem uzdevumiem, kas atrodami digitālajos izziņas punktos. Ir pieejams arī virtuālais skatu tornis, kas ļauj no putna lidojuma palūkoties uz Kaļņa ezera apkārtni.

Piedzīvojums

Maršruta garums – apmēram 16,5 km.

Grūtības pakāpe – vidēja.

Lejupielādē GPX failu

Šī būs gara pastaiga ar piedzīvojuma elementiem, ejot pa meža takām un ceļiem un vērojot apkārtnes dabas skaistumu un daudzveidību. Pastaigas laikā tev būs iespēja atklāt un aplūkot Latvijas pirmās neatkarības armijas bunkurus (GPS 57.13222, 27.04045). Tie atrodas tieši uz Balvu novada robežas. Šajā apriņķī ir vairāki – vismaz četri – šāda veida bunkuri ar guļbaļķu sienām, kas ir saglabājušies dažādā stāvoklī. Kaļņa apkārtnē ir interesants, paugurains reljefs, atsevišķās vietās ceļu mērosi pa pauguru augšpusi, kas acij pavērs skaistu skatu uz apkārtni. Īpaši skaista pastaiga būs saulainā laikā, kad mežs iegūs maģisku zeltainu nokrāsu.

Izaicinājums

Maršruta garums – apmēram 14 km.

Grūtības pakāpe – grūta.

Lejupielādē GPX failu

Maršruts samērā maz virzās pa ceļu, vairāk pa dažādas sarežģītības meža takām un pat pa neiemītām takām, brikšņiem. Kā jau maršruta nosaukums vēsta, šajā maršrutā varēsi sevi izaicināt – brist, kāpt, šķērsot nelielu upīti. Tev pavērsies lieliskas meža ainavas, varēsi aplūkot bebru aizsprostus, apskatīt Mezīša ezera kanālu. Daļa maršruta virzās pa meža ceļu, kam dots tēlains nosaukums “Āža mugura”. Kāpēc tā? Iespējams, tāpēc, ka iesi pa paugura augšpusi un skatam uz visām pusēm pavērsies skaistas ainavas.

Dodoties mežā, atceries, ka vietām vēl nav nokusis sniegs, būs arī dubļi, tādēļ noteikti īpaši piedomā pie atbilstoša apģērba un apaviem. Kaļņa ezera apkārtnē novērotas lielās gauras, meža pīles, cekuldūkuri, krīkļi un mežirbes, te mīt arī medņi un rubeņi. Iespējams tev izdosies pamanīt arī kādu meža dzīvnieku, piemēram, zaķi, stirnu vai alni. Neaizmirsti paņemt līdzi fotokameru, jo tevi noteikti sagaidīs kāds interesants pārsteigums, ko būs vērts iemūžināt!

Aicinām – esi saudzīgs pret dabu un ievēro principu: ko atnesi, to aiznes!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *