2014. gada 17. aprīlī kultūras zīme „Latviskais mantojums” tiks pasniegta 13 lauku tūrisma uzņēmējiem kā pateicība par līdz šim paveikto kultūras mantojuma daudzināšanā un kā mārketinga zīme, kas norāda apmeklētājam, ka šajos objektos var iepazīt latvisko mantojumu. Par tradicionālo amatu prasmju uzturēšanu – pirtslietām – saņems arī Gulbenes novada Daukstu pagasta “Āriņos” izveidotā “Pirtslietu darbnīca”!
Zīme tiks pasniegta klātesot Kultūras ministrei Dacei Melbārdei, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdim Andrim Jaunsleinim, TAVA direktoram Armandam Slokenbergam un ekspertu komisijas dalībniekiem, kas pārstāv dažādas kultūras mantojuma jomas.
No 35 zīmes pretendentiem, komisija nolēma zīmi piešķirt trīspadsmit saimniecībām:
- ZEMNIEKU SAIMNIECĪBA “APKALNMĀJAS” – par tradicionālas amata prasmes uzturēšanu – zirglietu gatavošana.
- POLIKARPA ČERŅAVSKA KERAMIKAS MĀJA – par tradicionālo amatu prasmju uzturēšanu – Latgales podniecība.
- ZVEJNIEKU SĒTA „DIENIŅAS” – par piekrastes zvejnieku tradīciju uzturēšanu.
- BIO BĒRZU SULAS PRODUKTI NO LIBERTU ĢIMENES – par latvisko tradīciju mūsdienīgu attīstību – bērzu sulu tecināšana un dažādi produkti no bērzu sulām.
- SKRĪVERU MĀJAS SALDĒJUMS – par latvisku garšu ieviešanu saldējuma gatavošanā.
- LIELA MUIŽA – par tradicionālo amatu prasmju uzturēšanu – mucu gatavošana.
- KERAMIĶIS VALDIS PAULIŅŠ – par tradicionālas amata prasmes daudzināšanu – podniecība.
- ZIRGU SĒTA “UNTUMI” – par zirgkopības tradīcijas uzturēšanu.
- BRĪVDIENU MĀJA UN SAIMNIECĪBA “EZERSĒTA” – par tradicionālas Vidzemes sētas saglabāšanu.
- KAFEJA ALĪDA – par latviskiem dzērieniem – cigoriņu kafija.
- „VĒJAVAS” – par piekrastes zvejnieku tradīciju uzturēšanu.
- PIRTSLIETU DARBNĪCA – par tradicionālo amatu prasmju uzturēšanu – pirtslietas.
- CEPTUVE “LĀČI” – par maizes kultūras daudzināšanu.
Zīmes pasniegšanas pasākumu ievadīs seminārs – diskusija, kurā aicināti piedalīties visi zīmes saņēmēji, pretendenti un komisijas eksperti, lai kopā diskutētu par latviskā mantojuma daudzināšanu tūrismā. Dalībniekus uzrunās Māra Zālīte – dzejniece un dramaturģe, Janīna Kursīte – 11. Saeimas deputāte, LU profesore, Juris Dambis – Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs, Valdis Muktupāvels – LU Humanitāro zinātņu katedra, Latvistikas un Baltistikas nodaļa, folkloristikas un etnoloģijas katedras vadītājs, Gatis Mūrnieks – zīmolvedis, Dziesmu un XV Deju svētku radošais direktors un citi eksperti.
Kultūras zīme „Latviskais mantojums” tiek piešķirta tiem lauku tūrisma uzņēmējiem, kuri saglabā un daudzina latvisko kultūras un sadzīves mantojumu, rādot to apmeklētājiem un nododot tālāk nākamajām paaudzēm. Zīmes pretendentus izvērtē īpaša komisija, kurā ir Latvijā pazīstami dažādu kultūras mantojuma jomu eksperti. Zīmi iniciēja LLTA „Lauku ceļotājs” un ideju atbalsta LR Kultūras ministrija un Latvijas Pašvaldību Savienība. Līdz šim zīme piešķirta jau 40 lauku tūrisma uzņēmējiem. Vairāk par zīmi te.
Zīmes pasniegšanas PROGRAMMA.