• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Gulbenes stacija

Vecgulbenes šaursliežu dzelzceļa stacija (Viestura ielā 10) celta 20. gs. sākumā, vienlaikus ar dzelzceļa līnijas būvniecību. Vidzemes pievedceļu sabiedrības būvētās mūra ēkas arhitektoniski veidotas vienā stilā – sarkanu ķieģeļu konstrukcijā ar dekoratīvām ķieģeļu joslām un logailu apdarēm. Visās stacijās pēc vienota plāna atrodas pasažieru uzgaidāmā telpa, dienesta telpas, kase un arī stacijas priekšnieka dzīvoklis.
Ēka kā stacija izmantota līdz 1930. gadiem, kad visus pasažierus sāka apkalpot jaunā Gulbenes platsliežu dzelzceļa stacija. Vēlāk ēka pielāgota dzīvokļu vajadzībām.
Šeit pie 1926. gadā celtās Gulbenes dzelzceļa stacijas pasažieru ēkas sākas šaursliežu dzelzceļa maršruts Gulbene – Alūksne.
Arhitektoniski iespaidīgā ēka celta pēc pazīstamā arhitekta, profesora Pētera Federa (1868–1936) projekta platsliežu dzelzceļa vajadzībām, taču 1939. gadā pasažieru ērtībai pie platsliežu stacijas tika pievilkts šaursliežu sliežu ceļš. Gulbene stacijas ēka līdz ar citām dzelzceļa ēkām stipri cieta 1944. gadā padomju aviācijas uzlidojuma laikā. Gandrīz pilnībā nopostīto pasažieru ēku faktiski uzbūvēja no jauna vācu karagūstekņi. Atjaunošanas darbs tika paveikts labā kvalitātē, un ēka arhitektoniski un plānojuma ziņā būtiski neatšķiras no oriģināla. Tā joprojām ir viena no lielākajām un greznākajām dzelzceļa staciju ēkām Latvijā.
Iepretī Gulbenes stacijas ēkai atrodas depo, kā arī šaursliežu dzelzceļa Vecgulbenes stacijas ēka un dzelzceļnieku dzīvojamās ēkas.
Pirmās šaursliežu dzelzceļa lokomotīvju un vagonu depo ēkas uzcēla 20. gadsimta sākumā, bet 1944. gadā tās tika sagrautas un nav atjaunotas.
Patreizējais platsliežu depo (Viestura iela 16G) kopā ar griezuli, kuru izmanto ritošā sastāva novietošanai depo, celts 1930. gadu beigās, bet kara laikā cietis. Depo atjaunots un paplašināts 1945. gadā, tam līdzās uzbūvējot arī piebūvi ar trim sliežu ceļiem šaursliežu depo vajadzībām.
Depo apsaimnieko SIA “Gulbenes – Alūksnes bānītis”, šeit atrodas arī mehāniskās darbnīcas un uzņēmuma administrācija. Pēdējos gados depo telpās iekārtota arī pirts un kafejnīca.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *