• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Gulbenes dzelzceļa mezgls – mantojums caur pagātni uz nākotni. Eiropas Kultūras mantojuma dienas 2021

Ik gadu septembrī norisinās Eiropas Kultūras mantojuma dienu pasākumi. 18.septembrī ikviens būs gaidīts Gulbenē, Gulbenes dzelzceļa stacijas apkārtnē, lai Eiropas Kultūras mantojuma dienas laikā ielūkotos dzelzceļa pagātnē, tagadnē un nākotnē un novērtētu tā ietekmi uz Gulbenes pilsētas attīstību.   

Šī gada Mantojuma dienas Latvijā, kas norisināsies no 17. līdz 19.septembrim, būs veltītas transporta tēmai, paverot plašu mantojuma spektru – sākot ar ceļiem, tiltiem, kanāliem un dzelzceļa stacijām, beidzot ar lidlaukiem, ostām un spēkratu kolekcijām. Šis ir arī Eiropas Dzelzceļa gads, tādēļ Mantojuma dienu laikā Gulbenes novada pašvaldības aģentūra “Gulbene tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” šī notikuma apmeklētājiem vēlas dāvāt iespēju iesaistīties dažādās interesantās aktivitātēs Gulbenes dzelzceļa mezglā. Šī būs lieliska iespēja izzināt, cik daudzveidīgs ir kultūras mantojums, cik ļoti tas ir klātesošs mūsu ikdienā un kā dzelzceļa nozare ir ietekmējusi paaudžu likteņus un Gulbenes pilsētas attīstību.

Mantojuma dienu apmeklētājiem būs iespēja apciemot vienīgā Baltijā joprojām regulāri kursējošā šaursliežu vilciena Gulbenes-Alūksnes bānīša mājvietu – depo un izzināt dzelzceļa vēsturi no bānīša skatupunkta, aplūkot griezuli ar divu platumu sliežu ceļiem, kas ir vienīgais tāda veida Latvijā, un pavizināties arī ar drezīnām. Izglītojošajā un interaktīvajā centrā “Dzelzceļš un Tvaiks” varēs iejusties dažādās dzelzceļa profesijās un gūt ieskatu nākotnes tehnoloģijās dzelzceļa nozarē. Šajā dienā zinošu gidu pavadībā pulksten 11:00 un 13:30 varēs doties īpašās ekskursijās – pastaigās un ļauties senatnes pieskārienam stāstos un leģendās par Viestura, Dzelzceļa un Robežu ielu. Ekskursijām – obligāta iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni 26557582, dalībnieku skaits – ierobežots. Dalība ekskursijās ir bez maksas. Dodoties izbraucienā pa pilsētu, tās ainavu aicinās baudīt elektrovilcieniņš.

Jau ierasti septembra trešajā sestdienā Gulbenē notiek mājražojumu un amatniecības gadatirgus “Ražojam paši”, kas pulcē dažādus tirgotājus gan no tuvākas, gan tālākas apkaimes. Šoreiz kā gadatirgus norises vieta ir izvēlēta Gulbenes dzelzceļa stacijas apkārtne. Mājražojumu un amatniecības gadatirgus papildinās Mantojuma dienas aktivitātes. Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties vietējo zemnieku un saimnieku izaudzētos un saražotos lauku labumus un dažādus radošo un čaklo amatnieku un rokdarbnieku piedāvātos sadzīvei noderīgos priekšmetus un skaistumlietas. Tirgotāji gadatirgum aicināti pieteikties līdz 16.septembra plkst. 17.00 pa tālruni 20277265 vai rakstot e-pastu uz turists@gulbene.lv.

18.septembrī Gulbenes dzelzceļa mezglā norisināsies arī Latvijas Dzelzceļnieku biedrības Inženiertehniskās apvienības Inženieru dienas aktivitātes.

Pasākumu norises vietā ikviens tiek aicināts ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Piedaloties aktivitātēs, nav nepieciešams uzrādīt Covid-19 sertifikātus. Pasākumi tiks filmēti un fotografēti, iegūtie video un foto materiāli tiks izmantoti publicitātes vajadzībām.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas aizsākās 1985.gadā pēc Eiropas Padomes iniciatīvas. To mērķis ir sekmēt Eiropas iedzīvotāju izpratni par Eiropas kultūras bagātību un daudzveidību, radīt lepnumu par savu valstu materiālo kultūru, padarīt to vairāk pieejamu. Latvija Mantojuma dienās piedalās jau kopš 1995.gada, un pasākums katru gadu raisa arvien lielāku sabiedrības interesi.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas aktivitātes Gulbenē organizē Gulbenes novada pašvaldības aģentūra “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” sadarbībā ar SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis”.  Mantojuma dienas notiek visā Latvijā un ir Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes organizēta aktivitāte.

 

Gulbenes dzelzceļa mezgla izveidošanas pirmsākumi attiecas uz 20. gs. sākumu, kad šeit Pļaviņu-Valkas šaursliežu dzelzceļa līnijas viduspunktā uzbūvēja Vecgulbenes dzelzceļa staciju, Tējas namu remonta darbnīcas un depo ēkas. Sākotnēji Gulbenes dzelzceļa mezglu izveidoja tikai Pļaviņu-Valkas šaursliežu dzelzceļa vajadzībām.  Drīz pēc tam –1903. gadā atklāja satiksmi šaursliežu dzelzceļa līnijā no Pļaviņām līdz Valkai. Mūsdienās ir saglabājies un tiek izmantots 33 km garais Gulbenes-Alūksnes šaursliežu dzelzceļa posms, kurš kopā ar dzelzceļa ēkām, būvēm  un ritošo inventāru ir iekļauts valsts nozīmes industriālo pieminekļu sarakstā.

Pirmā pasaules kara laikā no Ieriķiem caur Pļaviņām uz Gulbeni izbūvēja platsliežu dzelzceļu un tālab Gulbenes dzelzceļa mezgls 1920.-1930. gados tika pilnībā rekonstruēts, lai nodrošinātu arī austrumu virzienā kursējošo platsliežu vilcienu apkalpošanu.

Lai nodrošinātu dzelzceļa mezgla darbinieku ar dzīvokļiem 1921. gadā pēc Latvijas Dzelzceļu virsvaldes pasūtījuma arhitekts Pauls Kundziņš izstrādāja dzelzceļa ierēdņu kolonijas apbūves projektu, kas tika daļēji īstenots Viesturu ielā, vienotā stilā uzbūvējos sešas dzīvojamās ēkas kopā ar daudzfunkcionālām saimniecības ēkām, kas atzīts par valsts nozīmes arhitektūras pieminekli.

Tādējādi starpkaru periodā, attīstoties dzelzceļu satiksmei, Gulbene kļuva par vienu no visnozīmīgākajiem šaursliežu/platsliežu dzelzceļa mezgliem valstī. 1926. gadā Gulbenē platsliežu dzelzceļa vajadzībām pēc arhitekta Pētera Federa projekta uzbūvēja arhitektoniski izteiksmīgo Gulbenes dzelzceļa stacijas pasažieru ēku, bet 1940-1941. gadā līdzās šaursliežu vagonu darbnīcu ēkai uzbūvēja jaunu iespaidīga izmēra vēdekļveida platsliežu lokomotīvju depo ēku kompleksu, kurš tolaik bija modernākais lokomotīvju depo Latvijas valstī. 

1944.gadā karadarbības rezultātā jauno lokomotīvju depo ēku līdz ar citām Gulbenes dzelzceļa mezgla ēkām daļēji nopostīja, bet pēc kara 1945.-1946. gadā to atjaunoja nepilnā apjomā.

Gulbenes dzelzceļa mezgls sava apjoma un arhitektonisko kvalitāšu dēļ ir viens no raksturīgākajiem 20. gs. pirmās puses dzelzceļa transporta vēstures objektiem, kas lielā mērā saglabājis autentisku vēsturisko substanci un joprojām tiek izmantots gan transporta, gan tūrisma un izglītojošiem nolūkiem.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *