• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

GNVMM iekļūst Latvijas muzeju relikviju desmitniekā

Starp desmit vērtīgākajām Latvijas muzeju relikvijām ir arī latviešu profesionāli lietišķās mākslas pamatlicēja Jūlija Madernieka projektēts krēsls, izgatavots 20.gadsimta 20.gados, kurš atrodas Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā.

Desmit vērtīgāko Latvijas muzeju relikvijas publicēts žurnāla “Ilustrētā pasaules vēsture” pielikumā “Dārgumi”. Žurnāls ar jautājumu, kuru kultūrvēsturisko priekšmetu vai mākslas darbu no sava krājuma ekstrēmā situācijā glābtu vispirms, vērsās pie Latvijas muzejiem, aicinot izrādīt pašus vērtīgākos un īpašākos dārgumus. Šim aicinājumam atsaucās arī Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejs.

“Mēs, muzeja darbinieki, saskatījām šīs ekspozīcijas nozīmīgumu un rezultātā esam arī novērtēti,” saka muzeja direktore Valda Vorza. Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeja pārstāve Iveta Petrovska saka, ka vērtīgi priekšmeti ir muzeja neatņemama sastāvdaļa.

“Šis ir viens no vērtīgiem priekšmetiem, kas ceļ mūsu reitingu un kas varētu patikt arī apmeklētājiem,” saka I.Petrovska.

Muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā “Jūlijs Madernieks – latviešu nacionālā stila meklējumi lietišķajā mākslā” atrodas Jūlija Madernieka mēbeļu komplekts – galds, krēsli, sofa, spogulis un aizslietnis. Vairākus gadu desmitus tika uzskatīts, ka šīs baltā tonējuma mēbeles nav saglabājušās. Muzejā tās nonāca 2009.gadā. Muzejam Madernieka krēslus dāvināja Gunārs Pakalns, Madernieka brāļa Aleksandra mazdēls.

J.Madernieka projektēto interjeru iekārtojumā balts mēbeļu tonējums pretstatā interjera tekstiliju paspilgtinātajam kolorītam raksturīgs vienam noteiktam mākslinieka radošās darbības posmam.

 

 

Informācija: Inita Savicka/ Dzirkstele.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *