• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

Dejas izrāde RAZDEDAUCH Stāmerienas pilī 21.jūnijā

21.jūnijā Stāmerienas pilī plkst. 18:00 un 21:00 starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla “Laiks dejot 2022” laikā notiks dejas izrāde “Razdedauch”, kurā piedalās dejas mākslinieki no 7 valstīm. Promenādes veida izrāde notiks visā pilī un arī parkā, apdzīvos un apdejos visu brīnišķīgo Stāmerienas pils kompleksu. Pēc otrās izrādes skatītāji aicināti saulgriežu noskaņās baudīt mūziku pils parkā.

Autori un dejotāji: Olga Žitluhina (Latvija), Ramona Galkina (Latvija), Vilnis Bīriņš (Latvija), Tīna Oleska (Igaunija), Renē Nomiks (Igaunija), Solveiga Leinana-Hermo (Norvēģija), Nikolajs Ščetņevs (Norvēģija), Virpi Junti (Somija), Oļegs Ostaņins (Somija), Fiona Milvorda (Apvienotā karaliste), Tobijs Gans (Zviedrija), Goda Laurinavičute (Lietuva). Producents – Baiba Ozoliņa (Latvija)

Biļetes cena – 5 EUR. Biļetes nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā, kā arī uz vietas pirms izrādes, taču vietu skaits ir ierobežots. Lai droši tiktu uz izrādi, lūgums neatlikt biļetes iegādi uz pēdējo brīdi.

Par izrādes ideju runājot, jācitē Mišels Fuko: “Ķermenis ir pasaules nulles punkts, vieta, kur krustojas ceļi un telpas… Tas ir mazais utopiskais kodols pasaules centrā. ”

Eiropas projekta BET 45+ ietvaros satikās nobrieduši dejas mākslinieki no Skandināvijas un Baltijas valstīm, kā arī Apvienotās Karalistes, kas ir vecumā, kad daudzi profesionāli dejotāji jau beiguši aktīvu skatuves dzīvi, bet ne šoreiz. Šajā projektā tiek svinēta atziņa, ka deja un dejošana pieder ikvienam un jebkurā vecumā.

Kļūstot klātesošam, atklājas pieredze un vēsture, ko mēs visi nesam sevī. Mūsu interese izrādes RAZDEDAUCH radošajā procesā ir izgaismot šo unikalitāti un sajust gan kopīgo, gan atšķirīgo. Pēdējo divu gadu specifiskie notikumi ir izaicinājuši, veidojuši un paplašinājuši mūsu kopīgo praksi, kļūstot par katalizatoru savstarpēji risinātām tēmām – elpa, fiziskais tuvums un robežas. Tā kā nākam no dažādām valstīm, mūsu tikšanās ir bijušas retas un īslaicīgas un tās notikušas dažādos formātos un konstelācijās, tomēr kaut kas jēgpilns rodas vienmēr, kad mēs vienkārši esam klāt mirklī cits ar citu. Šajā projektā, kurā piedalās nobrieduši dejas mākslinieki no atšķirīgām vidēm un kultūrām, bet deja pieder ikvienam un visos vecumos.

Šis darbs lielā mērā iemieso arī festivāla “Laiks dejot” būtību, uzsverot, ka kaut kas jēgpilns rodas vienmēr, kad mēs esam klātesoši kopējā mirklī.

Ko nozīmē vārds “razdedauch”? Nosaukums cēlies no kāda atgadījuma galā koncertā  pirms daudziem gadiem. Viens no programmas pieteicējiem, piesakot nākamo baleta priekšnesumu pas de deux – duetu no kāda ikoniska klasiskā baleta, nejauši izrunāja pas de deux* kā raz de dauch. Šis nostāsts mūs uzjautrināja, jo rezonēja ar mūsu radošo interpretāciju, kas šajā daudzvalodīgajā projektā notika bieži, raisot dažādas un intriģējošas domas par dejas izpratni, deju un dejotājiem dažādās kultūrās un sabiedrībās.

“RAZDEDAUCH” tika radīts kā daļa no ES “Radošā Eiropa” projekta BET – Body Experience Time through 45+ dancers, kas ir septiņu Eiropas, Skandināvijas un Baltijas valstu dejas institūciju un neatkarīgo mākslinieku sadarbības tīkls un ietver sadarbību ar vietējiem māksliniekiem, kultūras iestādēm, skolām un universitātēm.

Vairāk informācijas: www.facebook.com/festivalsLaiksDejot/;  www.laiksdejotfestivals.lv  un lifelongdancepractice.org    

*Baletā pas de deux ir deju duets, kurā divi dejotāji, parasti vīrietis un sieviete, kopā veic baleta soļus. Pas de deux ir raksturīgs klasiskajam baletam, un to var atrast daudzos labi pazīstamos baletos, tostarp Miega skaistulē, Gulbju ezerā un Žizelē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *