• Latviešu valoda
  • Русский
  • English
  • Eesti
  • Deutsch

2020.gads tūrismā Gulbenes novadā

2020.gads tūrisma nozarei bijis sarežģīts un izaicinājumiem pilns – tāds tas ir bijis ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Pandēmijas radītās sekas, analizējot statistikas datus, ir jūtamas arī tūrisma nozarē Gulbenes novadā.

Lai gan 2020.gadā valstī ieviesto ierobežojumu dēļ Gulbenes novada pašvaldības aģentūra „Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” (turpmāk tekstā – Aģentūra) ceļotājiem klātienes apmeklējumam bija slēgta trīs mēnešus pavasarī un nepilnu vienu mēnesi gada nogalē, apkalpojot interesentus šajā laikā tikai attālināti, tomēr aizvadītā gada griezumā klātienē sastapām 3100 cilvēku, sarakstēs ar ieteikumiem ceļošanai iedvesmojām 1303 cilvēkus un sazvanoties uzklausījām 3544 interesentus. Protams, salīdzinot ar darbu 2019.gadā, apkalpoto cilvēku skaits ir samazinājies par 22%, tomēr iepriecina tūristu aktivitāte un interese par Gulbenes novadu.

Analizējot Aģentūras interneta resursu (mājaslapa un sociālie tīkli) statistiku, ir novērojama augšupejoša dinamika lietotāju skaita ziņā. To var skaidrot gan ar pandēmijas izraisītajām sekām un liegumu satikties ar tūristiem klātienē, gan ar informācijas atlasi, uztveramību un saprotamību. Mājaslapas www.visitgulbene.lv lietotāju skaits ir vērtējams kā stabils – 2020.gadā tas ir palielinājies par 6%, salīdzinot ar 2019.gadu, savukārt, profila “Gulbene Tourism” aktivitāte sociālajā vietnē Facebook ir augusi par 18% un profila “visit_gulbene” aktivitāte sociālajā vietnē Instagram ir augusi par 184%.

            Vislielāko sajūtu, ka ceļošana un emocijas cilvēkiem ir viena no pilnvērtīgas dzīves nepieciešamībām, izjutām tieši vasaras mēnešos – jūnijā, jūlijā, augustā un septembrī, kad arī vīrusa uzliesmojums uz mirkli pavirzījās aizmugurējā plānā, ļaujot ceļotājiem nedaudz atslābt, bet nozarei vasaras pilnbriedā strādāt īpaši cītīgi neziņā par rudeni. Apkopojot Gulbenes novada tūrisma uzņēmumu un objektu (neiekļaujot naktsmītnes) apmeklētāju statistiku par 2020.gadu, tika iegūti iepriecinoši dati – kopējais apmeklētāju skaits palielinājies par 7%, salīdzinot ar 2019.gadu. Protams, palielinājums nav liels, bet, ņemot vērā pandēmijas radītos ierobežojumus un draudus tūrisma nozarei, pieaugums vērtējams pozitīvi. Analizējot apmeklētāju statistiku sīkāk, konstatējām, ka atsevišķiem uzņēmumiem apmeklētāju skaits ir sarucis, salīdzinot ar 2019.gadu, citiem, savukārt pat audzis. Veiksmes faktori, kas raksturo tūrisma uzņēmēju apmeklētāju statistikas pieauguma dinamiku – publiski pieejama ārtelpa, uzņēmēju savstarpēja sadarbība, pakalpojuma piedāvājums ar novitātēm.

            Analizējot statistikas datus par viesnīcām un citām tūristu mītnēm Gulbenes novadā 2020.gadā salīdzinot ar 2019.gadu (datu avots: Centrālās statistikas pārvaldes datu bāze, www.csb.gov.lv), apkalpoto personu skaits ir sarucis par 39%, savukārt apkalpoto ārvalstu viesu skaits sarucis par 77%. Šo lejupslīdi izskaidro pandēmijas radītās sekas tūristu paradumos un nozarē kopumā.

            Globālā situācija pasaulē ļoti ietekmējusi ceļošanas brīvību, tamdēļ ievērojami samazinājies ārvalstu apmeklētāju skaits. Ārvalstu viesu Gulbenes novadā TOP 5 sarakstā 2020.gadā ir Igaunija, Krievija, Lietuva, Itālija un Vācija, bet ir bijuši arī viesi no tādām valstīm kā Zviedrija, Nīderlande, Beļģija, Somija, Bulgārija, Polija, Ungārija, Indija un Irāna. Lai gan tūristu skaits no ārvalstīm nav bijis liels, tomēr vērā ņemama ir tūristu interese par Gulbenes novadu.

            Jāpiemin, ka aizvadītajā gadā interese par ekskursiju ar elektrovilcieniņu „Atklāj un iepazīsti Gulbeni!” ir bijusi stabila un, salīdzinot ar 2019.gadu, kopējais braucēju skaits ir gandrīz identisks. Šeit vērā ņemami ir fakti, ka 2020.gadā elektrovilcieniņa kursēšanas laiks bija no 1.jūnija līdz 30.septembrim un piecas dienas nedēļā (ierastā sezona līdz šim ir bijusi no 1.maija līdz 30.septembrim un septiņas dienas nedēļā), kas liek secināt, ka 2020.gada sezona ir bijusi pozitīva. Ekskursijā ar elektrovilcieniņu devās ne tikai Gulbenes novada un pilsētas iedzīvotāji, bet arī iedzīvotāji teju no visas Latvijas tuviem un tāliem novadiem – Valmieras, Kokneses, Apes, Alūksnes, Madonas, Rēzeknes, Vangažiem, Ventspils, Dobeles, Bauskas, Rīgas, Jelgavas, Ogres, Preiļiem, Liepājas, Krāslavas un Ludzas.

            Atskatoties uz Aģentūras struktūrvienību darbu 2020.gadā, ievērojot noteiktu apmeklētāju skaitu, distancēšanās ierobežojumus un epidemioloģisko drošību, pozitīvi ir vērtējama Stāmerienas pils apmeklētāju skaita dinamika. Stāmerienas pils 2020. gadā apmeklētājiem bija atvērta 225 dienas. Kopumā pilī viesojušies 16317 apmeklētāji, no kuriem 11950 iegādājušies ieejas biļetes. Pils ekskursijā izgājušas 136 grupas ar kopējo dalībnieku skaitu 2604. Notikušas 10 laulību ceremonijas, bet kopumā pilī un pie pils viesojušies vismaz 23 jaunie pāri, 11 no tiem augustā.

            Savukārt, izglītojošajā un interaktīvajā centrā “Dzelzceļš un Tvaiks” 2020.gadā visvairāk apmeklētāji bijuši jūlijā, kad centru apmeklējuši 28.8% no kopējā gada apmeklētāju skaita. 2020.gadā centrā iegādātas 1396 biļetes, centrā viesojušies 4079 apmeklētāji. Centru apmeklējušas 29 ekskursiju grupas, kur ekskursanti uzņemti sadarbībā ar “Skolas Somas” programmu.    

            Kopumā statistikas dati liecina, ka pandēmija patiesi ir ietekmējusi ceļotāju paradumus. Ceļotāji 2020.gadā lielākoties bija vietējie Latvijas iedzīvotāji, kas vislabprātāk vēlējās baudīt atpūtu prom no pilsētas kņadas, esot pie dabas, atpūšoties aktīvi svaigā gaisā (dodoties pārgājienos, velobraucienos), iepazīstot vēl neatklātus objektus, viesojoties arī lauku saimniecībās, kas piedāvā gan dažādas interesantas aktivitātes, gan labsajūtas pakalpojumus, gan arī iespēju baudīt dažādus mājražojumus. To var spriest gan pēc klātienē apkalpoto tūristu informācijas pieprasījumiem, gan arī  pēc mājaslapā meklētās informācijas.  Ceļošana galvenokārt notika nelielās grupās, vienas ģimenes vai draugu kompāniju lokā.

Ņemot vērā esošo situāciju ar Covid-19 un to, ka nav iespējams prognozēt, kā tā attīstīsies, šajā gadā tūrisma pakalpojumu sniedzējiem ir jābūt gataviem mainīt savas darbības jomas, pārorientēties, papildināt savus pakalpojumus ar kaut ko jaunu. Šī tūrisma sezona atkal būs citādāka, nekā līdz šim esam bijuši pieraduši to redzēt, uzņemot pie sevis ceļotāju grupas un sniedzot klātienes pakalpojumus. Šajā sezonā noteikti liels pieprasījums būs pēc “zaļā” – dabas, vides, rekreatīvā tūrisma. Par spīti visam, sadarbojoties ar Gulbenes novada tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, turpināsim tūristiem interesantu piedāvājumu – tādu, kas tūristam ļaus atklāt un piedzīvot ko jaunu, izzināt nezināmo, būt prom no ikdienas un realitātes, bet tajā pašā laikā baudīt ar visām maņām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *